dovizle-askerlik-muracaati

Dövizli Askerlik Başvurusu Nasıl Yapılır? 2021 Başvuru Şartları, Belgeleri ve Ücreti

Dövizle askerlik başvuruları belirli bir süre yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarının askerlik vazifelerini yerine getirebilmeleri için konsolosluklar üzerinden yürütülür. İkamet adresi Türkiye sınırları dışı olsa da her Türk vatandaşının askerlik vazifesini yerine getirmesi gereklidir. İstenen şartları sağlayan ve yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız, dövizli askerlik başvurusu yaparak vatani görevlerini yerine getirebilmektedir.

Dövizli Askerlik Başvuru Şartları Nelerdir?

Dövizli askerlikte istenen şartlar zaman içerisinde meydana gelen ihtiyaç değişiklikleri ve yurtdışında çalışmakta ya da yaşamakta olan vatandaşlarımızın zaruri durumları gözetilerek revize edildi. Geçmişte uygulanan 38 yaş sınırı bu anlamda değiştirilen başvuru şartlarına örnek olarak verilebilir. Dövizli askerlik hakkından yararlanmak isteyen vatandaşlarımızın şu şartlardan herhangi birisini taşımaları gereklidir:

 • İltica başvurusu dışarıda kalmak üzere Türkiye Cumhuriyeti (T.C.) tarafından tanınan ülkelerde fiili olarak en az 3 yıl (1095 gün) çalışanlar
 • Doğum yurtdışında gerçekleşmiş ve süresiz oturma iznine sahip olan vatandaşların en az 3 yıl süre ile yabancı ülkede bulunanlar
 • Çoklu vatandaşlık sahibi olan ve fiilen uyruğu olan yabancı ülkede en az 3 yıl süre ile bulunanlar

Dövizli Askerlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Dövizli askerliğe başvurmak için fiili olarak 3 yıl süre ile çalışılan ya da ikamet edilen ülkenin Türk konsolosluğundan yapılır. Başvurular fiili olarak yapılırken, gerekli evrakların teslimi ve belirlenmiş ücretin ödenmesini takiben askerlik hizmetinin Milli Savunma Bakanlığı (MSB) tarafından hazırlanan program doğrultusunda tamamlanması gereklidir.

Dövizli Askerlik Başvuru Belgeleri Nelerdir?

Dövizle askerlik başvuru evrakları şu şekilde sıralanır:

 • Kimlik fotokopisi (Önlü-arkalı)
 • Pasaport fotokopisi (Resimli sayfadan)
 • Oturma izni fotokopisi
 • Fotoğraf (3 adet)

Dövizle Askerlikte Türkiye’de Askerlik Şartı Var Mı?

Dövizli askerlikte Türkiye’de fiili askerlik şartı bulunmamaktadır. Başvuru sırasında başvuru sahiplerinin Milli Savunma Bakanlığı tarafından verilen uzaktan eğitim programını tamamlamaları şartı aranız. Uzaktan eğitim programına katılım gösterilmesi halinde askerlik görevi yerine getirmiş sayılır. Programa katılmayan adaylar dövizli askerlik ücretini yatırmış olsa dahi askerlik görevini yerine getirmemiş sayılır.

Dövizli Askerlik Ücreti Ne Kadar 2021?

Dövizli askerlik bedeli Euro (Avro) cinsinden belirlenir. 30 Haziran 2021 tarihine kadar dövizli askerlik yapacak vatandaşlarımız için ücret 4.402,27 Avro olarak belirlendi. Ücret Avro ya da karşılığı konvertibl yabancı ülke parası olarak ödenecek. 1 Temmuz – 31 Aralık 2021 tarihi için uygulanan ücret için yapılacak döviz miktarı ayrıca belirtilecek.

Dövizle Askerlik Başvurusu Hangi Şartlarda İptal Edilir?

Dövizle askerlik için yapılan başvuruların iptali Konsoloslukça tespit edilen bazı özel durumlara yöneliktir. Dövizli askerlik başvurusu reddine neden olacak gerekçeler şunlardır:

 • Dövizle askerlik ücretinin ödenmemesi
 • Ücret/maaş ödemelerinin yurtiçinden transfer edilmesi
 • Resmi görev nedeniyle yabancı ülkede bulunuluyor olması
 • Diğer statülerde fiili askerlik hizmetinin başlamış olması
 • Oturma/çalışma izninin şartları taşımadığının anlaşılması (İltica nedeniyle alınmış olması)
 • Sahte belge veya yanlış bilgi ile başvuru yapıldığının anlaşılması
 • Başvuru şartlarının taşınmadığının tespiti

Bu gönderiyi paylaş

× Womit kann ich Ihnen behilflich sein?